Το τμήμα Visual Arts του IB στη Διπλάρειο Σχολή

to_visual_arts_toy_ib_sti_diplareio_sholi

Oι μαθητές και μαθήτριες του ΙΒ1 που παρακολουθούν το μάθημα Visual Arts, επισκέφθηκαν, τη Tετάρτη 28 Ιουνίου 2017, την έκθεση «Tomorrows - Urban fictions for possible futures» στη Διπλάρειο Σχολή.
Η έκθεση φιλοξενεί έργα καλλιτεχνών, αρχιτεκτόνων και designers που αφηγούνται ιστορίες για πιθανούς αυριανούς κόσμους, καθώς και για τις αγωνίες και προσδοκίες των κατοίκων τους.

Την ξενάγηση πραγματοποίησε ο γενικός Διευθυντής της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών και συντονιστής της έκθεσης, κ. Χρήστος Καρράς, ο οποίος ανέλυσε εκτενέστατα την έκθεση, τους λόγους πραγματοποίησής της στον συγκεκριμένο χώρο και εξήγησε στους μαθητές μας τη σημασία δύο σημαντικών ιστορικά έργων από τη δεκαετία του 1960, την Ηλεκτρονική Πολεοδομία του αρχιτέκτονα Τάκη Χ. Ζενέτου και την Οικουμενόπολη του αρχιτέκτονα και πολεοδόμου Κωνσταντίνου Δοξιάδη.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ.Καρρά για τη φιλοξενία και την πολύπλευρη ξενάγηση.

Συνοδοί καθηγήτριες: Ιωάννα Βετσοπούλου, ­­­Σάρρα Γερουλάνου, Μαρία Κόντη, Μαρίνα Κουρούμαλη.