Ερευνητική εργασία στα Μαθηματικά

ib_dioro

Μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών (ΙΒ), στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών, ολοκλήρωσαν το δεύτερο τετράμηνο του 2017 μια ερευνητική εργασία με θέμα τον υπολογισμό της απώλειας στα τυχερά παιχνίδια. Χρησιμοποιώντας τη θεωρία των πιθανοτήτων υπολόγισαν την αναμενόμενη απώλεια σε ένα τυχερό παιχνίδι. Στη συνέχεια έπαιξαν το παιχνίδι πολλές φορές για να διαπιστώσουν κατά πόσο ο θεωρητικός υπολογισμός της απώλειας συνάδει με την πραγματική απώλεια.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στην ερευνητική αυτή εργασία είναι οι: Γιώργος Κοσσίδας, Νεφέλη Μπάκλη, Μάρκος Νομικός, Γιάννης Οικονομίδης, Δανάη Παπαευγενίου, Ντορίνα Παπαθανασίου, Ιωάννα Πεπόνη και Αλέξανδρος Ρουσόπουλος. Υπεύθυνος καθηγητής ο κ. Ν. Λιαναντωνάκης.

Το βίντεο που ακολουθεί αποτυπώνει το εγχείρημα από την αρχή έως το τέλος.