Εργαστήρι UKCAT

ergastirio_ukcat

Εικοσιτρείς υποψήφιοι φοιτητές της Ιατρικής από πέντε σχολεία της Αθήνας παρακολούθησαν το workshop UKCAT (UK Clinical Aptitude Test) της Σχολής Μωραΐτη, που πραγματοποιήθηκε στο κεντρικό κτίριο την Κυριακή 6 Μαΐου, από τις 9:00 έως τις 16:00. Το UKCAT είναι προαπαιτούμενο για την εισαγωγή σε εικοσιπέντε ιατρικές σχολές της Μεγάλης Βρετανίας. Ο Δρ. Norstrom, σύμβουλος σε θέματα ατυχημάτων και επειγόντων περιστατικών και συνεργάτης του British Royal Society of Medicine, παρουσίασε ένα πλήρες workshop που κάλυπτε όλες τις τεχνικές που απαιτούνται για κάθε τμήμα της εξέτασης. Έτσι οι μαθητές εφάρμοσαν τεχνικές κατά τη διάρκεια διαδραστικών συνεδριών, οι οποίες προσομοίωναν τις πραγματικές συνθήκες εξέτασης UKCAT.

Ευχαριστούμε τον Δρ. Norstrom και ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους του 2018.