Cibervoluntarios

cibervoluntarios

Την Τετάρτη 3 Μαΐου οι μαθητές κι οι μαθήτριες της α’ Γυμνασίου του τμήματος Ισπανικών συμμετείχαν, στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας, σε μάθημα που πραγματοποιήθηκε μέσω βιντεοκλήσης, με θέμα τους κινδύνους από την αλόγιστη χρήση του Διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Η τάξη συνδέθηκε μέσω Skype  με τη Μαδρίτη, από όπου ο κ. Carlos Redondo, μέλος της οργάνωσης Cibervoluntarios - η οποία δραστηριοποιείται εθελοντικά στην ενημέρωση για τους κινδύνους που μπορεί να προκύψουν από τη χρήση του Διαδικτύου- ενημέρωσε τους μαθητές για τον ορθό τρόπο πλοήγησης στο Διαδίκτυο και τα προβλήματα που πιθανώς να προκύψουν σε αντίθετη περίπτωση. Οι μαθητές κι οι μαθήτριες παρακολούθησαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση και συμμετείχαν απαντώντας στα ερωτήματα που τους τέθηκαν.