Τρία βραβεία στο Μαθητικό Συνέδριο EuroMath 2014

Τρία βραβεία στο Μαθητικό Συνέδριο EuroMath 2014 - Κεντρική Εικόνα

Στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στα Μαθηματικά Euromath 2014, οι μαθητές της Α΄Λυκείου, Βασίλης Σταυρόπουλος και Κωστής Τσιαμπούρης, παρουσίασαν εργασία με τίτλο «Animal conflict» και απέσπασαν το 1ο Βραβείο Καλύτερης Ομαδικής Παρουσίασης και το Μέγα Βραβείο Καλύτερης Παρουσίασης του Συνεδρίου. Επίσης η Ανδριάνα Σταμπολή με την εργασία της «The Game of Life» απέσπασε το 3ο Βραβείο Καλύτερης Ατομικής Παρουσίασης του Συνεδρίου!

Το Συνέδριο φέτος έγινε στην Λευκωσία της Κύπρου από τις 24 έως τις 28 Απριλίου 2014 και συμμετείχαν ενεργά δώδεκα μαθητές της Α' Λυκείου του Σχολείου.

Οι μαθητές/τριες:

• Ξένια Δημητρακοπούλου, Ράνια Ζουγανέλη, Φίλιππος Κρίτσαλης, Όλγα Παντελάκη, Έμμα Πιλάβιου, Μαρία Λουΐζα Παπαδοπούλου και Κων/νος Σιάκκας παρουσίασαν μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία με τίτλο «The Ultimatum Game».
  • Θόδωρος Σεχόπουλος και Χρήστος Γρηγοριάδης παρουσίασαν ομιλία με τίτλο «Hex» και συμμετείχαν και στο Mathematics Poster Design Competition με το poster «Hex» που απέσπασε πολύ θετικά σχόλια.
  • Ανδριάνα Σταμπολή, Φίλιππος Κρίτσαλης, Ράνια Ζουγανέλη, Κων/νος Σιάκκας, Τζώρτζης Παναγόπουλος και Έμμα Πιλάβιου πρόβαλαν μια μικρού μήκους ταινία στο πλαίσιο του MATHeatre Europe 2014 με τίτλο «Five pirates and 100 gold coins», σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Κατσαρλίνου (γ΄ Γυμνασίου).

Για τις 4 παρουσιάσεις-εργασίες, το poster και το βίντεο, την επίβλεψη είχε ο καθηγητής κ. Κωστής Ανδριόπουλος. Οι εργασίες έχουν ήδη κατατεθεί στους διοργανωτές του Συνεδρίου για να συμπεριληφθούν στα Πρακτικά του Euromath 2014 τους προσεχείς μήνες. Το ταξίδι στην Κύπρο πραγματοποιήθηκε με τη συνοδεία των καθηγητών κ. Κωστή Ανδριόπουλου και κ. Γιώργου Λασκαράτου. Το Σχολείο συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες, καθώς και τον κ. Κ. Ανδριόπουλο, για τη μεγάλη τους επιτυχία.