Μια παράσταση για τον πόλεμο

thoukididis

Την Πέμπτη 6 Απριλίου 2017, στο πλαίσιο του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου παρακολούθησαν το  θεατρικό δρώμενο «Θουκυδίδης Δραματικός: το Θέατρο του Πολέμου», σε σκηνοθεσία Δημ. Λιγνάδη και Γ. Παναγόπουλου. Το κείμενο της παράστασης  αποτελεί  πρωτότυπη δραματοποιημένη απόδοση αποσπασμάτων της «Ιστορίας του Πελοποννησιακού Πολέμου» του Θουκυδίδη, από τον φιλόλογο και συγγραφέα Γιάννη Λιγνάδη και  αποσκοπεί να αναδείξει  τη διαχρονική και οικουμενική ουσία της «Τραγωδίας του Πολέμου». Πρόκειται για το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα του προγράμματος «Thucydides Dramaticus: The Theater of War» που διοργανώνει το Hellenic Education & Research Center, ένα αγγλόφωνο και ελληνόφωνο σπουδαστικό πρόγραμμα, που χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και απευθύνεται σε σπουδαστές και αποφοίτους Δραματικών Σχολών και Κλασικών Γραμμάτων εντός και εκτός Ελλάδας. Την παράσταση ακολούθησε σύντομη ομιλία του πολιτικού επιστήμονα Μαρκ Φίσερ, καθηγητή στο Berkeley, με θέμα «Thucydides and necessity» ενώ, στη συνέχεια, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τον σκηνοθέτη και ηθοποιό Δημήτρη Λιγνάδη σχετικά με την επικαιρότητα των ερωτημάτων που θέτουν τα κλασικά κείμενα. Την ευθύνη της εκδήλωσης είχε η φιλόλογος κ. Τζ. Τσαϊλακοπούλου, υπεύθυνη συντονισμού του μαθήματος των αρχαίων ελληνικών στο Λύκειο.