Συμμετοχή στην 1η Προσομοίωση Συμβουλίου της Ε.Ε.

symmetohi_stin_1i_prosomoiosi_symvoylioy_tis_e.e.

Ο μαθητής της Α΄ Λυκείου του  Σχολείου μας, Φίλιππος Κουτσοδημητρόπουλος, έλαβε μέρος στις εργασίες της συνεδρίασης του Συμβουλίου Εξωτερικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης με θέμα την περιφερειακή στρατηγική της Ε.Ε. για τη Συρία και το Ιράκ, καθώς και για την απειλή του Ισλαμικού κράτους .  Στο Συμβούλιο συμμετείχαν συνολικά τριάντα μαθητές από διάφορα Λύκεια της Αττικής. Σε κάθε σχολείο ανατέθηκε – κατόπιν κλήρωσης – ένα κράτος-μέλος της Ε.Ε., το οποίο εκπροσωπήθηκε από έναν/μία μαθητή/τρια    που συμμετείχε στο Συμβούλιο από τη θέση του Υπουργού Εξωτερικών.  Ο μαθητής του Σχολείου μας εκπροσώπησε την Κροατία, παρουσιάζοντας τις θέσεις της χώρας αυτής. Όλοι οι συμμετέχοντες-εκπρόσωποι των κρατών-μελών της Ε.Ε. εξέθεσαν τις απόψεις τους και τοποθετήθηκαν επί των προτάσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.  Τέλος, κλήθηκαν να ψηφίσουν το τελικό σχέδιο δράσης, όπως αυτό είχε διαμορφωθεί μετά από τις παρεμβάσεις τους.

Η προσομοίωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 30 Μαρτίου στα γραφεία της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα. Την ευθύνη της συμμετοχής και της προετοιμασίας του μαθητή είχε η κα A.Τρύφωνα.