Εισηγήσεις στο Μαθητικό Συνέδριο Euromath 2017

eisigiseis_sto_mathitiko_synedrio_euromath_2017

Πέντε ομάδες μαθητών/τριών από την Α’ Λυκείου παρουσίασαν τις εργασίες τους στο 9ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στα Μαθηματικά «Euromath 2017», το οποίο πραγματοποιήθηκε φέτος στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας από τις 29 Μαρτίου έως τις 2 Απριλίου 2017.

Οι μαθητές/τριες που παρουσίασαν ομιλίες και poster:

• Ξένια Αλεξίου, Γιάννης Δορκοφίκης, Θοδωρής Ζουρνατζής, Κωνσταντίνος Κοντομίχαλος και Ορέστης Κωνστανταρόπουλος με τίτλο «Infinity and mathematical paradoxes».
  • Λεωνίδας Φειδάκης, Δημήτρης Παπαδόπουλος και Νικόλας Σαπουντζής με τίτλο «Graph coloring».
  • Αλέξανδρος Αγιοστρατίτης, Σωτήρης Κοσκινάς και Δανάη Βασιλοπούλου με τίτλο «The black and white challenge».
  • Δημήτρης Σφυρής και Ελένη Λυμπεροπούλου με τίτλο «Instant insanity».
  • Πάνος Θεριανός, Φίλιππος Καρακώστας, Παύλος Καριώτης και Βασίλης Μπενόπουλος με τίτλο «Shortest path problem».

Οι εργασίες θα κατατεθούν στους διοργανωτές του Συνεδρίου για να δημοσιευθούν στα Πρακτικά του Euromath 2017 (www.euromath.org).

Τους μαθητές και τις μαθήτριες προετοίμασαν οι καθηγητές Μαθηματικών Γυμνασίου και Λυκείου, κ. Κωστής Ανδριόπουλος και κ. Γιώργος Λασκαράτος, και συνόδευσαν στο Βουκουρέστι ο κ. Κωστής Ανδριόπουλος και ο κ. Σπύρος Μαχαίρας.