Συμμετοχή σε πανελλήνιο αγώνα παρατήρησης πουλιών

BirdRace

Μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας Γυμνασίου και του Ομίλου Παρατήρησης & Ερμηνείας της Φύσης συμμετείχαν στον 1ο πανελλαδικό αγώνα παρατήρησης πουλιών την Παρασκευή 31 Μαρτίου και το Σάββατο 1 Απριλίου 2017.

Την ομάδα αποτέλεσαν οι μαθητές Παναγιώτης Καστερούδης (γ5), Πασχάλης Σάρρας (γ4) και Νίκος Σούρλας-Κοτζαμάνης (γ1). Ομαδάρχης, ο εκπαιδευτικός του Σχολείου κ. Παναγιώτης Λατσούδης.

Ο αγώνας οργανώθηκε από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία στα πρότυπα παρόμοιων αναμετρήσεων που διεξάγονται τα τελευταία χρόνια σε πολλές χώρες του κόσμου. Σκοπός των ομάδων είναι να εντοπίσουν και να αναγνωρίσουν όσα περισσότερα είδη πουλιών είναι δυνατόν μέσα σε προκαθορισμένο χρόνο.

Η ομάδα του Σχολείου συμμετείχε στον επιμέρους 12ο Αττικό Αγώνα Παρατήρησης Πουλιών, ο οποίος διήρκεσε 24 ώρες.