Πρώτο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφίας

diag_filosofias_-_antigrafi

Ο  Κωνσταντίνος-Μάριος Κωνσταντίνου, μαθητής της Β΄ Λυκείου(ΙΒ1) του Σχολείου μας, απέσπασε το πρώτο βραβείο στον τελικό του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φιλοσοφίας και την πρώτη θέση στον αντίστοιχο ξενόγλωσσο διαγωνισμό, γεγονός που του εξασφαλίζει τη συμμετοχή στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας, που θα διεξαχθεί στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σχολείο μας βραβεύεται για έκτη συνεχή χρονιά στα έξι χρόνια που διεξάγεται ο διαγωνισμός και εκπροσωπεί την Ελλάδα για έκτη συνεχή χρονιά στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 31 Μαρτίου & 1 Απριλίου 2017 και τελούσε υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου  Χάρβαρντ.  Την ευθύνη της συμμετοχής του μαθητή στον τελικό είχε η κα Α. Τρύφωνα, φιλόλογος και υποδιευθύντρια του Λυκείου, η οποία και τον συνόδευσε στην Πάτρα.