Επιτυχία στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας 2017

panellinio_diagonismo_viologias

Σημαντική διάκριση πέτυχε η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου Μαρία Ιωακειμτσιούκ στον 13ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας 2017.

Το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017, μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου συμμετείχαν στην 1η φάση του 13ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Βιολογίας.

Όπως προκύπτει από τα αποτελέσματα της 1ης φάσης του διαγωνισμού για την Γ΄ Λυκείου, η μαθήτρια Μαρία Ιωακειμτσιούκ προκρίθηκε και θα διαγωνιστεί στην 2η φάση του Διαγωνισμού πετυχαίνοντας την τέταρτη καλύτερη επίδοση.

Επίσης, ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου Γιάννης Τάτσης, που είχε καταλάβει την 2η θέση στον περσινό διαγωνισμό της Β΄ Λυκείου, έχει εξασφαλίσει το δικαίωμα να διαγωνισθεί απευθείας στη 2η φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας 2017.

Οι δύο μαθητές μας θα διαγωνισθούν στην 2η φάση του διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1 Απριλίου. Οι 12 πρώτοι μαθητές της 2ης φάσης θα διαγωνισθούν στην 3η φάση του διαγωνισμού και θα επιλεγούν 4 μαθητές που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην 28η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Καλή επιτυχία στη Μαρία και τον Γιάννη!

Την ευθύνη της προετοιμασίας για τον διαγωνισμό έχει η καθηγήτρια Βιολογίας του Λυκείου κα Γ. Μαζαράκου.