Στον τελικό του Διαγωνισμού Φιλοσοφίας

filosofia_2017

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά, μαθητής του Σχολείου μας, o Κωνσταντίνος-Μάριος Κωνσταντίνου (ΙΒ1), συγκαταλέγεται μεταξύ των 15 επιτυχόντων που εξασφάλισαν την πρόκριση για την τελική φάση του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον φετινό προκριματικό διαγωνισμό έλαβαν μέρος 677 υποψήφιοι από 25 νομούς της χώρας. Ο τελικός θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου 2017. O διαγωνισμός διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών δια του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ, καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.). Τους μαθητές προετοίμασε και συνόδευσε στον διαγωνισμό η υποδιευθύντρια του Λυκείου κα Α. Τρύφωνα.

Το Σχολείο συγχαίρει τον Κωνσταντίνο και του εύχεται καλή επιτυχία στην τελική φάση.