«Ο Έμιλ και οι Ντετέκτιβ» μια ξεχωριστή προσέγγιση

o_emil_kai_oi_ntetektiv

Το τμήμα Γερμανικών ασχολήθηκε από τον Δεκέμβριο έως τον Μάρτιο 2017 με project που αφορούσε το κλασσικό λογοτεχνικό έργο του Έριχ Κέστνερ «Ο Έμιλ και οι Ντετέκτιβ». Πρόκειται για ένα βιβλίο που πραγματεύεται διαχρονικά θέματα όπως η αλληλεγγύη και η φιλία, αλλά και η ανεργία και τα προβλήματα στην οικογένεια. Στο πλαίσιο του προγράμματος οι τάξεις δ’ Δημοτικού και α’, β’, γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν την παράσταση που ανέβηκε στο θέατρο «Ελληνικός Κόσμος» και πήραν μέρος στον διαγωνισμό που διοργάνωσε το NOTOS PLUS. Έτσι είδαν και την ταινία που βασίζεται στο βιβλίο, διάβασαν αποσπάσματα από το βιβλίο και το σχετικό κόμικ, επεξεργάστηκαν συνοδευτικό υλικό στην τάξη και δημιούργησαν πρωτότυπα έργα, που παρουσιάζονται στην είσοδο του Σχολείου.