Panhellenics Forensics Association Tournament

Ο όμιλος Forensics του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχε στο πρωτάθλημα Panhellenics Forensics Association Tournament που πραγματοποιήθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια της Θεσσαλονίκης από τις 16 έως τις 19 Μαρτίου.

Οι μαθητές και μαθήτριες διαγωνίστηκαν  σε πολλές κατηγορίες, όπως debate, εκφραστική ανάγνωση, duet acting και group discussion που πραγματοποιούνται στα Αγγλικά.

Στο debate η ομάδα αποτελούμενη από τους  Ελένη Τσιτινίδη (IB2), Απόλλωνα Θωμόπουλο (IB2), Γιάννη Στρατούλια (IB2), Ιφιγένεια Πασχάλη (Α’ Λυκ) και Κλεοπάτρα Δημητρακοπούλου (γ΄ Γυμν.) είχε εξαιρετική παρουσία και έφτασε  έως τους ημιτελικούς. Παράλληλα, ο μαθητής  Μάνος Δαούλας (ΙΒ2) κατετάγη πέμπτος καλύτερος ομιλητής.

Το πρωτάθλημα αυτό διεξάγεται κάθε χρόνο και συμμετέχουν σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Υπεύθυνοι Ομίλου: Γ. Βλασταράς, Κ. Τρούγκου, Χ. Μυστακέλλης, Τ. Ρομποτή, Μ. Ρούσση.