Το Δημοτικό στο Κέντρο Προσφύγων του Λαυρίου

kentro_prosfygon_layrioy

Το Σχολείο στηρίζει διαχρονικά τη δράση θεσμών και φορέων που στόχο έχουν την ανακούφιση συγκεκριμένων ομάδων πληθυσμού. Προσπαθεί, παράλληλα, να καλλιεργεί πνεύμα συμπαράστασης και αλληλεγγύης στους μαθητές και τις μαθήτριες. Σε αυτό το πλαίσιο, το Δημοτικό αποφάσισε και τη φετινή χρονιά να στηρίξει τα παιδιά που ζουν στην οργανωμένη δομή φιλοξενίας Προσφύγων Αιτούντων Άσυλο (ΤΟΣΚΕ ΔΠ) στο Λαύριο.

Η πρωτοβουλία στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία! Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα συγεντρώθηκαν 10 μεγάλες κούτες με παιχνίδια, γραφική ύλη και βιβλία, υλικό που χρειάζονταν τα παιδιά που διαμένουν στο Λαύριο. Επιπλέον, ήταν τα ίδια τα παιδιά, μαθητές και μαθήτριες της ε΄ και στ΄ Δημοτικού, που διέθεσαν το διάλειμμά τους, και τις 6 ημέρες που διήρκεσε η δράση, στη διαλογή και συσκευασία του υλικού.

Ευχαριστούμε τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που ανταποκρίθηκαν τόσο θερμά στην πρόσκλησή μας!