Μαθήματα διατροφής και στοματικής υγιεινής

49._v_dim_-_dontia

Η β΄τάξη του Δημοτικού την περίοδο από 25 Ιανουαρίου έως και 10 Φεβρουαρίου επεξεργάστηκε τη θεματική ενότητα «Διατροφή – Στοματική Υγιεινή».

Μία σειρά δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης στόχο είχε τα παιδιά:

• να συνειδητοποιήσουν την αξία που έχει για τον οργανισμό τους η σωστή διατροφή και η φροντίδα των δοντιών τους,
  • να γνωρίσουν τα δόντια τους και τις λειτουργίες τους ως μέρος του οργανισμού τους,
  • να μάθουν σωστούς τρόπους φροντίδας των δοντιών τους,
  • να εξοικειωθούν με τον οδοντίατρο.

Έτσι, την Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017, επισκέφθηκαν τα τμήματα της β΄ τάξης, εφαρμόζοντας το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με θέμα «Τα δόντια μου», που τελεί υπό την αιγίδα της Οδοντιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, οι παιδοδοντίατροι, κ. Α. Αντύπα, απόφοιτος του Σχολείου και κ. Α. Αγουρόπουλος, και ενημέρωσαν τα παιδιά για τη στοματική υγιεινή και για το ποιες  τροφές ωφελούν και ποιες βλάπτουν τα δόντια.