1ο Βραβείο στον διαγωνισμό φυσικών επιστημών EUSO

anakoinosi_gia_to_diagonismo_euso

H ομάδα του Σχολείου μας την οποία αποτελούν οι μαθητές του ΙΒ1, Ερρίκος Κωνσταντίνης-Τσεζάνας, Κωνσταντίνος-Μάριος Κωνσταντίνου και Βασίλης Μαγγίνας, κατέκτησε το 1ο Βραβείο στον περιφερειακό διαγωνισμό φυσικών επιστημών που διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής ολυμπιάδας (EUSO).

Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν το Σάββατο 10/12/16 στο ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας σε πειράματα των φυσικών επιστημών (Βιολογία, Φυσική και Χημεία) και κατέλαβαν την 1η θέση σε περιφερειακό επίπεδο. Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και η βράβευση των μαθητών έγινε την Πέμπτη 22/12 στο ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας.

Η ομάδα του Σχολείου μας θα διαγωνιστεί πλέον στην πανελλήνια φάση του διαγωνισμού με στόχο τη συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO) η οποία θα διεξαχθεί την άνοιξη του 2017 στη Δανία.

Την ευθύνη για την προετοιμασία και των δύο ομάδων που πήραν μέρος στον διαγωνισμό είχαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, Γιούλα Μαζαράκου, Ελένη Χαϊντούτη, Λευτέρης Νεοκοσμίδης και Βασίλης Σταυρινίδης.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στους καθηγητές τους και καλή δύναμη για τη συνέχεια!