Χριστούγεννα στο μικρό Δημοτικό

hristoygenna_sto_mikro_dimotiko

Επιτέλους τα Χριστούγεννα έφτασαν!

Και τι πιο όμορφο από το να συνεργάζεσαι με τους συμμαθητές σου και να συμμετέχεις στην πιο χαρούμενη γιορτή της χρονιάς!

Έτσι, λοιπόν, την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων α΄, β΄ και γ’ Δημοτικού συγκεντρώθηκαν στο Θέατρο του Σχολείου και τραγούδησαν υπέροχες μελωδίες με την καθοδήγηση των δασκάλων της μουσικής, Ν. Τουμπακάρη, Β. Σαχπάζη και Δ. Μιχαήλ. Η θεατρική παράσταση για τη γέννηση του Χριστού, που ανέβασαν οι μαθητές/τριες του α4 με τη βοήθεια της δασκάλας τους, Κ. Ανδρουτσοπούλου, μετέδωσε σε όλους το χαρμόσυνο πνεύμα των ημερών. Στο ίδιο πλαίσιο, το δρώμενο για την μπουγάδα του Αγίου Βασίλη, τον οποίο βοήθησαν όλα τα παιδιά του κόσμου να ξαναφτιάξει τη κατεστραμμένη του στολή γέμισε όλους με χαμόγελα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της α΄ έστειλαν μηνύματα αγάπης και ελπίδας για έναν καλύτερο κόσμο!

Τέλος, ενθουσιάστηκαν με τον ερχομό του μοναδικού Άγιου Βασίλη!