Εργαστήριο συναισθημάτων στη γ’ Γυμνασίου

ergastirio_synaisthimaton_sti_g

Ο καθηγητής Γλωσσολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου του Αλικάντε (Ισπανία), κ. Alberto Rodríguez Lifante, επισκέφθηκε το Σχολείο μας, ως προσκεκλημένος του τμήματος Ισπανικών, με στόχο να οργανώσει ένα διαφορετικό μάθημα. Επρόκειτο για ένα γλωσσικό εργαστήριο βασισμένο στα συναισθήματα και στους τρόπους έκφρασής τους στα Ισπανικά. Έτσι οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο τμημάτων της γ΄Γυμνασίου εργάστηκαν, την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, υπό την καθοδήγηση του Ισπανού καθηγητή με αφετηρία την παρακολούθηση μιας ταινίας μικρού μήκους. Η ταινία  έδωσε την αφορμή για διάφορες γλωσσικές δραστηριότητες που κατέληξαν, μετά από μια εβδομάδα, στη δημιουργία και παραγωγή ταινιών μικρού μήκους από τα ίδια τα παιδιά.