Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο

omilosfyssi_attikoparko24nov16

Οι μαθητές/τριες των Ομίλων του Γυμνασίου «Παρατήρησης & Ερμηνείας της Φύσης» και «Φωτογραφίας» επισκέφτηκαν την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016 το Αττικό Πάρκο στα Σπάτα με κύριο στόχο να γνωρίσουν τα προγράμματα διατήρησης απειλούμενων ειδών που υλοποιούνται στις εγκαταστάσεις του πάρκου.

Τις δύο μαθητικές ομάδες υποδέχτηκε εκ μέρους του Αττικού Πάρκου η απόφοιτος κα Ιόνη Λιαναντωνάκη (΄95) και η κα Άννα Καζάζου τις ενημέρωσε για το πρόγραμμα που υλοποιείται με τη συνεργασία πολλών ζωολογικών κήπων προκειμένου να επανενταχτεί στη Φύση της Ευρώπης το εξαφανισμένο είδος πουλιού Geronticus eremita.

Στη συνέχεια, ο κ. Νικήτας Βογιατζής ξενάγησε τα παιδιά στις ειδικές εγκαταστάσεις όπου γίνεται η εκκόλαψη νεοσσών στο πλαίσιο ειδικού προγράμματος για τη διατήρηση του απειλούμενου χαμαιλέοντα της Πύλου.