Χρυσό μετάλλιο σε διεθνή διαγωνισμό φιλοσοφίας

wpd_2016

Με χρυσό μετάλλιο τιμήθηκε η συμμετοχή της μαθήτριάς μας Βασιλικής Πουλά (IB1) στον διεθνή διαγωνισμό Baltic Sea Philosophy Essay Event 2016, που διοργανώθηκε με αφορμή την παγκόσμια ημέρα φιλοσοφίας, στις 20 Νοεμβρίου 2016.

Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα της Unesco, της Φινλανδικής ένωσης καθηγητών Φιλοσοφίας, καθώς και υπό τη συνδρομή της Νορβηγικής ομοσπονδίας καθηγητών φιλοσοφίας Β´βάθμιας εκπαίδευσης. Παράλληλα αποτελεί προκριματική διαδικασία για τη συμμετοχή στην Ολυμπιάδα για πολλές χώρες με μεγάλη παράδοση στη Φιλοσοφία, σε ευρωπαϊκό αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Την ευθύνη της συμμετοχής της ομάδας του Σχολείου μας στον διαγωνισμό είχε η φιλόλογος κα υποδιευθύντρια του Λυκείου, κα Α. Τρύφωνα.

Το Σχολείο συγχαίρει θερμά τη Βασιλική για την επιτυχία της.