Εθελοντικός καθαρισμός υγρότοπου Βραυρώνας

vravrona02oct2016

Το Σχολείο μας σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία οργάνωσε εθελοντικό καθαρισμό του υγρότοπου Βραυρώνας (Αττική), την Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016 ο οποίος συνδυάστηκε και με την «Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών».

Η δράση καθαρισμού πραγματοποιήθηκε για άλλη μια φορά στον σημαντικό παράκτιο υγρότοπο της Βραυρώνας όπου βρίσκουν καταφύγιο περισσότερα από 210 είδη πουλιών. Εκτός από τους/τις μαθητές/τριες, στη δράση συμμετείχαν γονείς, απόφοιτοι αλλά και εκπαιδευτικοί του Σχολείου.

Όλοι/ες είχαν στο τέλος την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την επανένταξη στο φυσικό περιβάλλον αποθεραπευμένων πουλιών που περιέθαλψε το κέντρο ΑΝΙΜΑ, καθώς και τις δραστηριότητες που οργάνωσε η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία για την Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2016 (Eurobirdwatch).