Η Μαθητική Κοινότητα στο πλευρό του «Ασύλου Ανιάτων»

asylo_aniaton

Εκπρόσωποι της μαθητικής κοινότητας του Λυκείου προσκλήθηκαν, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016, στο Ίδρυμα Περιθάλψεως Χρονίως Πασχόντων «Άσυλο Ανιάτων», για να παρευρεθούν στην τελετή παραλαβής ενός ειδικά διαμορφωμένου μικρού λεωφορείου, στην αγορά του οποίου συνέβαλε η Μαθητική Κοινότητα του Λυκείου μέσω δωρεάς της από τα έσοδα της εκδήλωσης Πανηγύρι 2015.  Το ειδικής κατασκευής όχημα ήταν αναγκαίο όχι μόνο για την ασφαλή μεταφορά των ασθενών αλλά και για την κάλυψη των αναγκών ψυχαγωγίας τους. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε μέσα σε κλίμα ιδιαίτερης συγκίνησης. Τα παιδιά εντυπωσιάσθηκαν από τη θερμή ανταπόκριση και τον ενθουσιασμό των ασθενών και των εργαζομένων για την απόκτηση του συγκεκριμένου οχήματος, στάση που αποτέλεσε γι’ αυτά ηθική ανταμοιβή αλλά και κίνητρο για άλλες παρόμοιες  δράσεις στο μέλλον.