Εικαστική έκθεση για τα 80 χρόνια του Σχολείου

80xroniasm

Με αφορμή τον εορτασμό για τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την ίδρυση της Σχολής Μωραΐτη, τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και του IB ένωσαν τις δημιουργικές τους δυνάμεις και ετοίμασαν έργα εμπνευσμένα από το αρχειακό υλικό της ιστορίας του Σχολείου, τα οποία υλοποίησαν με την καθοδήγηση των δασκάλων και των καθηγητών τους. Με τα παιδιά συνεργάστηκε και η απόφοιτος εικαστικός, Χριστίνα Οικονόμου (΄10).

Τετράγωνο και κύβος ήταν το κυρίαρχο στοιχείο που επέλεξαν για να εκφραστούν τα παιδιά του Νηπιαγωγείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΙΒ παρουσίασαν το Σχολείο μέσα από τη δική τους πρωτότυπη ματιά, με βιώματα και αναμνήσεις καθώς ετοιμάζονται να το αποχαιρετήσουν.

Έτσι εικόνες από το αρχειακό υλικό των 80 χρόνων ενώθηκαν με σύγχρονες σκέψεις και συναισθήματα.

Tα έργα των παιδιών εκτέθηκαν στον Πολυχώρο Αθηναΐς από τις 25 έως τις 27 Μαΐου και εντυπωσίασαν, με το ταλέντο και την πρωτοτυπία τους, γονείς και φίλους που επισκέφτηκαν την έκθεση.