Χρυσά μετάλλια και συμμετοχές στο Πανευρωπαϊκό

xrysametalliapaneuropean

Την Τρίτη και την Τετάρτη 9 και 10 Μαΐου 2016 έγινε στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Λυκείων με συμμετοχή Ελλήνων και Κυπρίων μαθητών και μαθητριών Λυκείου.

Η Άρτεμις Αναστασίου (Α΄Λυκείου) πέτυχε χρόνο 24.51, που αποτελεί όριο για τη συμμετοχή της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων και Κορασίδων, και κατέκτησε την 1η θέση. Ο Βασίλης Κοπανάς (IB1), κατέκτησε επίσης την 1η θέση στα 800μ., πετυχαίνοντας επίδοση 1.53.00 που αποτελεί επίσης όριο για τη συμμετοχή του στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα γίνει στην Τιφλίδα της Γεωργίας 14-17 Ιουλίου 2016.

Τα 2 παιδιά με την 1η θέση που κατέκτησαν στα αγωνίσματά τους έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν και στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα που θα γίνει στην Τραπεζούντα (Τουρκία) 11-18 Ιουλίου 2016.

Αγωνίστηκαν ακόμη η Έλλη Κυπραίου (Α΄ Λυκείου)  που κατέκτησε την 7η θέση στον τελικό των 400μ. με εμπόδια κοριστιών και ο Γιώργος Σκορδής (Α΄ Λυκείου) που αγωνίστηκε στον προκριματικό των 400μ. με εμπόδια αγοριών.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και τις εξαιρετικές τους επιδόσεις.

Προπονήτριες: Άννα Ιακωβίδου, Χρυσίδα Βερναδάκη