Moraitis School Cup ,7o πρωτάθλημα debate

ekdiloseis_moraitis_cup

Ο όμιλος Forensics διοργάνωσε το 7o πρωτάθλημα debate, το Moraitis School Cup, στις 22 & 23 Ιανουαρίου 2016. Μαθητές και μαθήτριες ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων από όλη την Ελλάδα διαγωνίστηκαν στην επιχειρηματολογία στην αγγλική γλώσσα. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν πάνω από 100 ομάδες. Στο Moraitis Cup έλαβαν μέρος και παιδιά της στ΄ Δημοτικού καθώς είναι το μόνο πρωτάθλημα Debate στην Ελλάδα που φιλοξενεί τόσο μικρές ηλικίες.

Στον τελικό του Debate συμμετείχε ομάδα του Σχολείου μας, αποτελούμενη από την Ανδριάνα Σταμπολή (ΙΒ2) και τον Μωρίς Κουτιέλ (ΙΒ2), και οι 2 μαθητές μας βρέθηκαν ανάμεσα στους καλύτερους δέκα ομιλητές της διοργάνωσης (από τους 150) . Συγκεκριμένα, ο Μωρίς Κουτιέλ αναδείχθηκε 2ος καλύτερος ομιλητής και επίσης προκρίθηκε στον τελικό του Impromptu Speaking. Οι μαθητές του Δημοτικού είχαν και αυτοί πολύ καλή επίδοση κατακτώντας την 2η και 3η θέση του πρωταθλήματος και οι μαθήτριες Αλεξάνδρα Δρακοπούλου και Κατερίνα Παπαχελά ισοβάθμησαν στη 2 θέση (από τους 66) των ομιλητών.

Υπεύθυνοι για την οργάνωση και προπονητές: Γ. Βλασταράς, Χ. Μυστακέλλης, Μ. Μπαρδούνιας ,Τ. Ρομποτή, Μ. Ρούσση .