Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Science

sitescience

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Peep Science πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας, την εβδομάδα 14-21 Νοεμβρίου 2015. Eκτός από επτά μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας συμμετείχαν πενταμελείς αντιπροσωπείες από την Ουγγαρία, την Ρουμανία και την Τσεχία, που φιλοξενήθηκαν από οικογένειες μαθητών/τριών του Σχολείου.

Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Is the gap between what scientists and common people know and understand increasing as science advances?» Επίσης, πειραματίστηκαν σε εργαστήρια Χημείας και Βιολογίας, ξεναγήθηκαν στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών και το Εργαστήριο Βιοκαυσίμων του Ε.Μ.Π., παρακολούθησαν όπερα στο Μέγαρο Μουσικής και επισκέφτηκαν αρχαιολογικούς χώρους και την έκθεση Digital Revolution, στη Στέγη γραμμάτων και Τεχνών.

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε ο καθηγητής του Λυκείου κ. Λευτέρης Νεοκοσμίδης.