Το Τμήμα Γερμανικών στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

tag_der_sprachen

Με το γνωστό «Ντο, ρε, μι» από τη «Μελωδία της Ευτυχίας», έναν παραδοσιακό αυστριακό χορό κι ένα τραγούδι - ύμνο για τις Άλπεις, εκπροσώπησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της στ’ Δημοτικού την Αυστρία στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015 στην Πλατεία Κλαυθμώνος. Δώδεκα πολιτιστικά ινστιτούτα και πρεσβείες, μεταξύ αυτών και το Ινστιτούτο ÖSD Ελλάδας - Σχολή Μωραΐτη, σε συνεργασία με την Αυστριακή Πρεσβεία, συμμετείχαν σε αυτή τη μεγάλη γιορτή της πολυγλωσσίας, που παρά τον βροχερό καιρό συγκέντρωσε πλήθος κόσμου. Τα παιδιά του Τμήματος Γερμανικών προετοίμασαν, μαζί με τις καθηγήτριές τους, η κα Έλενα Κόντε, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και ο κ. Γιάννης Αντωνόπουλος, δάσκαλος Μουσικής του Σχολείου.